BLOG

Sivas Kangalının Özellikleri Nelerdir?

Köpekler ve insanlar arasındaki dostluk artık sorgulanamayacak kadar ilerlemiştir. Bu güzel hayvanlar içerisinde Anadolu’da sıkça rastlanan ve hayranlıkla bahsedilen Kangallar özel bir yer tutmaktadır. Bu yazımızda Sivas Kangalının özellikleri nelerdir sorusuna birkaç maddede geniş ve kapsayıcı yanıtlar vermeye çalışacağız. Ayrıca köpek bakımı önerileri yazımız ile de köpek bakımı hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Böylelikle, bu dostlarımızı daha iyi tanıyabilir ve onlarla birlikte karşılıklı olarak daha mutlu bir yaşam paylaşabiliriz.

Çobanlık ve Korumacılık

Sivas Kangalının en bilinen ve en çok takdir edilen özelliklerinden birisi çobanlık yapmasıdır. Sürüleri benimser ve içgüdüsel olarak onları korumaya meyleder. Aynı zamanda sahibi tarafından sevildiğini bildiği durumlarda sahibini korumak için bir an bile tereddüt etmeden harekete geçebilir. Bu yüzden bir kangalın önünde sahibi ile dalaşmak bir yana, şakalaşmak bile pek güvenli değildir. İnsanlar ile ilişkileri dostluğun bile ötesinde olacak kadar sağlam olan bu canlılar kendi yaşam alanı olarak belirledikleri bölgeleri tanır ve korurlar. Bu alanların dışını ise pek umursamazlar. Yani asıl amaçları sadece kendi bölgelerinde agresif ve korumacı bir tutum takınmaktır.

Saf Irk ve İçgüdüsellik

Kangal köpekleri tamamıyla saf bir ırktır. Kangalların saflığının korunması için yasalar tarafından da birçok önlem alınmıştır. Saf ırk olmasının getirdiği en önemli özelliklerden biri, kendi iç aklının ve iradesinin oldukça baskın olmasıdır. Neredeyse kendisini tamamıyla içgüdüleri ile yönetmekte olan bu cins, doğal yollarla ürer bu yüzden diğer laboratuvar köpeklerinden oldukça farklıdır. Bu özel durum elbette kangalların eğitim süreçlerini de etkilemektedir. En geç 3 aylıkken eğitimine başlanması gereken kangalların zorlu ve sıkı bir eğitimden geçmesi önerilmektedir ve bu eğitim muhakkak alanında uzman bir kişi tarafından verilmelidir. Bunun dışındaki sahip oldukları içgüdülerin en temeli, kendilerini sorumlu hissettikleri aileyi, sürüyü ve bölgeyi korumak üzerinedir. Kendi zekaları ile hareket etme kabiliyetleri oldukça gelişkindir ve sadakatleri çok ama çok yüksektir.

Bedensel Bakım

Kangalların oldukça sert ve sık tüyleri vardır. Genelde serin kırsal alanlarda yaşadıkları için, post gibi olan bu tüyleri onlar için koruyucu bir özellik de taşımaktadır. Tüyleri, bakım amaçlı olarak haftada en az bir kez sert bir fırça ile taranmalıdır, bu da bostun sağlıklı olmasını ve parlak görünmesini sağlayacaktır.

Köpeklerinizi tanıyın ve onları sevin!

 

Köpek Bakımında İşinize Yarayacak 3 Öneri makalemizi sakın kaçırmayın. Hemen tıklayın ve blog yazımıza ulaşın.